BIV

Föreningen för brandteknisk ingenjörsvetenskap

svs-games.com

Sedan 2005 uppmärksammar BIV:s moderförning årligen de av sina s k chapters/underföreningar som under verksamhetsåret bidragit med hög kvalitet, medlemsnytta, o s v, inom ramen för sin verksamhet. Priset kallas Chapter Excellence Award, och precis som föregående år prisas BIV i år med en silvermedalj enligt motiveringen nedan (läs mer).

Priset är naturligtvis ett kvitto på det värdefulla arbete som utförs inom BIV, inte bara av föreningens styrelse utan också alla de medlemmar som på olika sätt bidrar till att föverkliga föreningens syfte (hit räknas bl a representationen i föreningens olika referensgrupper, medverkan i framtagandet av stöd för tillämpning och ställningstaganden, lokalgruppsarrangemang, och mycket, mycket mer). Stort tack för ert gemensamma bidrag!

Mailet från Julie Gordon:

Dear Karl,

On behalf of the SFPE Board of Directors, I would like to congratulate you and the Sweden Chapter for the receiving the SILVER Chapter Excellence Award.  This award recognizes your chapters accomplishments in demonstrating excellence in contributing to the needs of their members and the Society.

The awards will be presented on Sunday, November 8th during the SFPE Annual Business meeting from 3:00 p.m. to 5:00 p.m. as part of the 2015 North America Conference & Expo:  Freedom to Design being held November 8-13 at the Loews Hotel in Philadelphia, PA.  For full conference details or to register visit http://www.sfpe.org/?2015ConfExpo.

Kindly reply by Friday, October 30 if your chapter plans to attend the Annual Business meeting to Kendall Talbert at Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. or at 301-915-9722.

Congratulations on your chapter receiving this honor and recognition from SFPE.

Kind regards,
Julie